OWOCE I WARZYWA ŹRÓDŁEM WITAMIN

WEBQUEST DLA KLASY IV-V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

AUTOR: Marta Herbik

kontakt:deherbix@wp.pl

owoce i warzywa

SPIS TREŚCI:

Wstęp | Zadanie | Warzywa | Owoce | Ewaluacja |Konkluzja

WSTĘP

Wszyscy wiecie, że warzywa i owoce to niezastąpione źródła witamin, składników mineralnych i innych substancji, które są niezbędne dla Waszego zdrowia.Większość owocow i warzyw jest doskonałym dopełnieniem posiłków. Ich jedzenie pomoże Wam uniknąć wielu przewlekłych chorób. Aby być zdrowym powinno się jeść przynajmniej dwa razy dziennie owoce i trzy razy dziennie warzywa. Witaminy, zawarte w owocach i warzywach, pomagają przywracać zdrowie naszym organizmom. Witaminy cały czas ożywiają naszą przemianę materii. .

piramida
Powrót do spisu treści

ZADANIE

Wyobraźcie sobie, że jesteście róznymi owocami i warzywami. Żyjecie w pięknym, kolorowym miasteczku, które nazywa się "Ogródek". Miasteczko to sąsiaduje z innymi bardzo podobnymi miejscowościami. Niektórzy z Was mieszkają na krzaczkach, na drzewach, a niektórzy żyją całkiem pod ziemią. Jednak żyjecie w zgodzie i przyjaźni sąsiedzkiej. Teraz podzielcie się na dwie grupy. Jedna grupa będzie nazywać się "OWOCE" a druga "WARZYWA". W każdej z grup wybierzcie jedną "roślinkę", która będzia odpowiedzialna za przebieg Waszej pracy i dobór materiału. A teraz zapoznajcie się ze swoimi zadaniami / podane przeze mnie nazwy warzyw i owoców są tylko propozycją/.

Powrót do spisu treści

WARZYWA
  • .MARCHEWKI mają zebrać informacje na temat warzyw, które dostarczają najwięcej witamin człowiekowi; korzystać mogą z zasobów Internetu a swoją pracę powinny wykonać przy pomocy programu Word.
  • PIETRUSZKI zabawią się w fotografików, ich zadaniem jest zebrać jak najwięcej ciekawych zdjęć korzystając również z zasobu Internetu; znalezione zdjęcia umieszczają w folderze utworzonym przez siebie np. na pulpicie.
  • CEBULKI w programie graficznym Paint mają zadanie narysować różne warzywka; pamiętajcie o estetyce wykonanej pracy.
  • KAPITAN DRUŻYNY ma za zadanie zebrać wszyskie materiały i przedstawić je w formie pokazu np. slajdów.Pomocne linki:

zdjęcia warzyw

informacje o warzywach

zdrowe warzywa

Powrót do spisu treści

OWOCE
  • JABŁKA mają za zadanie zebrać jak najwięcej informacji na temat owoców, które dostarczaja nam najwięcej witamin; praca ma być zapisana w programie Word.
  • GRUSZKI, podobnie jak pietruszki, to fotograficy; zbierają zdjęcia swoich krewniaków i zapisują je w folderze na pulpicie.
  • ŚLIWKI, natomiast, rysują w programie Paint portrety owoców i też pamiętają o estetyce pracy.
  • KAPITAN DRUŻYNY ma za zadanie zebrać wszyskie materiały i przedstawić je w formie pokazu np. slajdów.


Pomocne linki:


zdrowe owoce

witaminy w owocach

zdjęcia owoców

Powrót do spisu treści
owoce i warzywa


EWALUACJA

Praca podstawowa

Praca dobra

Praca bardzo dobra

WARZYWA I OWOCE

Praca wykonana zgodnie z podanymi instrukcjami, jednak brak zaangażowania wszystkich członków grupy. Tekst napisany bardzo prosto i mało czytelnie. Dobór zdjęć nie zawsze odpowiedni do tematu.

Zadanie wykonane zgodnie z założeniami. Zaangażowanie całej grupy i dobra praca Kapitana drużyny. Dobór informacji prawidłowy z niewielkimi błędami. Odpowiednie dopasowanie grafiki.

Praca z wyobraźnią. Bardzo dobrze opracowane zadanie przy współpracy całej grupy. Informacje zawarte w pracy nie zawierają żadnych błędów. Ciekawe rozplanowanie zdjęć.

Powrót do spisu treści

KONKLUZJA

Mam nadzieję, że lekcja Wam się podobała. Teraz już Wiecie jakie warzywa i owoce są zdrowe, i które dostarczaja najwięcej witamin. Pamiętajcie,że zdrowe odżywianie będzie miało wpływ na całe Wasze życie. Myślę, że od dziś będziecie wiedzieli, jak powinno wyglądać drugie śniadanie - nie będą to chipsy i cola.

Powrót do spisu treści