Spotkania z bezdomnym.

Poznawanie bezdomnego.
Webquest dla starszych klas gimnazjum i liceum.


Zaprojektowany przez Maciej Zakarczemny.


WSTĘP DO PRACY Webquest jest propozycją spotkania z człowiekiem bezdomnym. Kim jest ktoś bez mieszkania, domu. Co jest dla niego ważne. Ile radości jest w obdarowywaniu, jaką wartość może mieć dobry obiad. Jak bezdomny wytrzymuje radzi sobie zimą? Czy bezdomny ma talenty?
Webquest ten proponuje spotkania z biednymi.

M E N U

ZADANIE
PROCES
TABELA ERWALUACYJNA
KONKLUZJA
LINKOTEKA

ZADANIE

Waszym zadaniem jest poznanie bezdomnych. Zebranie doświadczeń, którymi podzielicie się na lekcji.
POWRÓT DO MENU

PROCES

Podzielcie się na cztery grupy:


Kucharze

Malarze i rysownicy

Dziennikarze i historycy

Prawnicy


Zadaniem kucharzy jest przygotować bardzo smaczne posiłki, takie, na które sami mieliby ochotę.
Można także wypytać w szkolnej stołówce czy zostaje jedzenie, dołożyć owoce, elegancko zapakować i zawieść na dworzec bezdomnym.

Zadanie malarzy i rysowników polega na towarzyszeniu kucharzom, oraz za zgodą bezdomnego zrobieniu portretów, gotowy portret można zostawić bezdomnemu.

Dziennikarze i historycy także towarzyszą kucharzom podczas rozdawania posiłków, ich zadaniem jest poznawać bezdomnych, ich opowieści, historie. Może znajdą bezdomnych którzy wydawali książki, publikowali prace naukowe, artystów? Niektórzy bezdomni zwiedzili całą Polskę, gdzie byli, jak długo są bezdomnymi? Oczywiście należy zachować delikatność.

Prawnicy zostają w szkole i szukają dokumentów o pomocy społecznej. Ich pierwszym zadaniem jest zebrać adresy domów pomocy społecznej. Następnie mają przestudiować część ustawy o pomocy społecznej dotyczącą bezdomnych oraz zapoznać się z treściami stron podanymi w Linkotece.

Jeden kucharz zabiera na dworzec po jednej osobie ze zespołu malarzy i rysowników i ze zespołu dziennikarzy i historyków.

POWRÓT DO MENU

TABELA EWALUACYJNA

GRUPY POCZĄTKI POMAGANIE CHĘĆ POMAGANIA BEZDOMNYM WYTRWAŁOŚĆ
Kucharze Przygotowanie kanapek, herbaty, jogurtów. Poproszenie o jedzenie, które zostaje (jeśli jest) ze szkolnej stołówki. Upieczenie dobrego ciasta dla bezdomnych. Lepsza herbata, kawa. Pytanie bezdomnych czego im potrzeba. Owoce, surówki warzywne, herbata z cytryną, miodem. Pomysłowość, dbałość o posiłki. Estetyczne czyste opakowania. Podawanie także estetycznie, nawet jeśli bezdomny powie, że nie szkodzi. Staranność. W miarę możliwości, w wolnych chwilach pomaganie, kiedy możemy.
Malarze i rysownicy Uprzejmość, proste szkice. Staranie się poznać bezdomnego, pomaganie kucharzom w rozdawaniu posiłków. Malujemy, rysujemy na miejscu, nie umawiamy się z bezdomnym na spotkania. Rozwijamy talent,dajemy bezdomnemu do oceny nasze wysiłki, proponujemy, żeby bezdomny sam też pomalował. Przyjazne stosunki. Odwiedzamy znajomych bezdomnych robimy im portrety, wystawa, rozwijanie tematu.
Dziennikarze i historycy Próbujemy powiedzieć coś miłego, budującego. Staranie się poznać bezdomnego, pomaganie kucharzom w rozdawaniu posiłków. Rozmawiamy krótko, nie wypytujemy. Słuchamy opowiadań. Podajemy dobre pomysły jeśli potrzeba. Interesujemy się, piszemy referaty, ale zachowujemy dystans. Zapraszamy osoby zajmujące się bezdomnymi na prelekcje. Odwiedzamy bezdomnych. Może książka?
Prawnicy Spis ośrodków, noclegowni, pomocy społecznej, sprawdzamy aktualność. Poznajemy dokumenty i strony z Linkoteki.
Wyciągamy wnioski, interesujemy się, piszemy broszurę dla bezdomnych z najważniejszymi informacjami, np. gdzie bezdomny może się leczyć. Poznajemy problemem bezdomności i pomagamy.
Tabela ewaluacyjna jest bez punktowa, sami oceniamy naszą pracę.
POWRÓT DO MENU

KONKLUZJA

Konkluzją są słowa św. Brata Alberta, które pozwolę sobie przytoczyć:

"Powinno się być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny."
POWRÓT DO MENU

LINKOTEKA

Wykaz placówek pomocowych dla osób bezdomnych działających na terenie województwa mazowieckiego
Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR MARKOT w Warszawie
Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta
Kromka chleba
Ustawa o pomocy społecznej
Albertynki
Albertyni
Św. Brat Albert (Adam Chmielowski, 1845 -1916)
POWRÓT DO MENU