Technologia nie tylko informacyjna - za 10 lat


WebQuest dla klasy II  liceum.
Zaprojektowany przez:
Jarosław Sadło

 


[Wstęp] [Zadanie] [Proces] [Ewaluacja] [Konkluzja]

Wstęp

W 1975 roku Luc Besson jako 16-letni licealista, napisał opowiadanie "Zaltman Bleros" o kierowcy nowojorskiej taksówki w XXIII wieku, który wygrywa ekskluzywne wakacje w kosmicznej loterii. Nie miał wtedy pojęcia, że jako dorosły facet, będzie miał możliwość zrealizowania swej młodzieńczej fantazji pod postacią wysokobudżetowego kina SF.

1995 roku Besson, wspólnie z amerykańskim scenarzystą Robertem Markiem Kamenem ("Zabójcza broń 3"), dokonał zasadniczej rewizji scenariusza, kondensując go z 400 do 165 stron. Wtedy francuska wytwórnia Gaumont i producent Patrice Ledoux, mając dodatkowo na pokładzie etatowego zbawcę świata Bruce'a Willisa, zatwierdzili scenariusz "Piątego elementu" do realizacji, jako najdroższego film w historii francuskiego kina. Ostateczny budżet zamknął się kwotą ok. 90 mln dolarów. Same prace przedprodukcyjne kosztowały 8 mln $.Premiera filmu odbyła się w maju 1997 roku na swiecie i w październiku w Polsce. Mija więc 10 lat od premiery filmu. Postęp technologii przez te 10 lat jest trudny do ogarnięcia. Klonowanie owieczki Dolly, nanotechnologie , komputery domowe dogoniły możliwościami superkomputery sprzed 10 lat. Wiele efektów specjalnych z tego filmu dzisiaj może już nie robić na nas takiego wrażenia , a wręcz śmieszyć. Spróbujmy wyobrazić sobie postęp jaki dokona się za następnych 10 lat. Wyobraźcie sobie że w niedalekiej przyszłości wytwórnia Gaumont ogłasza konkurs na scenariusz do odnowionej  wersji filmu "5 element" np. "piąty element - remaster". Największe szanse będą mieli Ci którzy będą mieli już gotowy zarys projektu. Jak już się domyślacie waszym zadaniem będzie napisanie projektu takiego scenariusza , uwzględniającego zdobycze technologii z ostatnich 10 lat i spodziewane w najbliższym czasie.

Życzę powodzenia.

Asystent Reżysera

Zadanie   


Waszym zadaniem będzie stworzenie planu (streszczenie) unowocześnionego scenariusza filmu "5 element" w postaci strony HTML. Korzystając ze znanych wam  metod wyszukiwania informacji w internecie, spróbujecie zgromadzić nowinki technologiczne pomocne przy kreowaniu unowocześnionej wersji scenariusza filmu SF. Chodzi oczywiście głównie o kluczowe momenty filmu - jak wyglądałyby one w "nowej szacie" przy użyciu technologii dostępnych za 10 lat. Część osób  zajmie (np. 2 zespoły) się recenzowaniem i wytypowaniem  najlepszego 1 lub 2 scenariuszy.

Proces

Będziecie podzieleni na grupy 2-3 osobowe. Każda z grup będzie stanowiła jeden zespół tematyczny. Wszystkie grupy powinny zapoznać się ze szczegółami realizacji filmu "5 element". Około połowy grup będzie "reżyserami" a pozostali będą recenzentami. Recenzenci będą oceniać między innymi wiarygodność zaproponowanych rozwiązań reżyserskich.


Pomocne będą strony o następujących adresach:

link
Opis
jak realizowano "Piąty element" zapoznanie się ze szczegółami realizacji filmu
 "Piąty element" -inne spojrzenie to też warto  wiedzieć o filmie
fizyka podróży w czasie kwantowe podróże w czasie
nanorurki inne cuda nauka dogoniła już wiele filmów SF
klonowanie o klonowaniu naukowo
napędy przyszłości napędy nowej generacji - alternatywa dla silników rakietowych
inżyniera genetyczna przyszłości projekt genomu 'superistoty' Leloo realny ?
świat za 1000 lat w/g J.Verne Dzień pewnego dziennikarza amerykańskiego w 2889 roku

  1. Po zapoznaniu się z materiałami dostępnych w powyższych linkach  powinniście zastanowić się nad bardziej wiarygodnymi wersjami niektórych wątków filmu  
  2. Jeśli już znalazłeś wątek w którym czujesz się najsilniejszy, kolejnym Twoim krokiem powinno być opracowanie zadanego tematu. Przedyskutuj z kolegami/.koleżankami różne warianty , zróbcie głosowanie i wybierzcie te , które dostaną najwięcej głosów. Osoba w zespole najbardziej uzdolniona humanistycznie zrobi streszczenie a osoba najlepsza w informatyce zrobi z tego wersję HTML.

Ewaluacja

Wykonane zadanie zostanie ocenione pojedynczo. Kryteria oceny są następujące:

Początkowe

1

Rozwinięte

2

Zaawansowane

3

Wzorcowe

4

Punkty

 

ilość motywów i jakość unowocześnienia fragmentów filmu

 

propozycja na nowy 1 motyw
kilka unowocześnionych motywów
kilka unowocześnionych motywów, duża wiarygodność rozwiązań np. nanoboty
kilka unowocześnionych motywów, duża wiarygodność rozwiązań popartych faktami naukowymi

1-6

 

Wartość merytoryczna i sposób przedstawienia informacji.

 

Artykuł nieciekawy, wiadomości niezwiązane z tematem, błędy ortograficzne.
Wiadomości związane z tematem, niespójne, poprawny gramatycznie.
Tekst poprawny gramatycznie, artykuł spójny, zgodny z tematem.
Ciekawy styl pisania, artykuł spójny, związany z tematem, dostosowany do wieku i różnego stopnia zaawansowania czytelników.
1-6

 

Poprawność i jakość strony HTML.

 

Błędy w składni, mało przejrzysta, niepoprawny dobór kolorów.
Drobne błędy w składni HTML, dość przejrzysta, niepoprawny dobór kolorów.
Strona poprawnie sformatowana, przejrzysta, mogą pojawić się jakieś elementy graficzne niekoniecznie związane z tematem.
Strona poprawnie sformatowana, przejrzysta, estetyczna, rozmiar materiałów dobrany optymalnie, elementy graficzne.
1-6


Konkluzja   

XIX wieczny klasyk literatury SF Juliusz Verne  wybiegał 1000 lat naprzód w nowelce "Dzień pewnego dziennikarza amerykańskiego w 2889 roku". Lektura jej jest bardzo pouczająca. Zaledwie w 100 lat po tym jak nowelka ujrzała świat Rzeczywistość roku 1989 prześcignęła wyobraźnię wielkiego pisarza. "Piąty element" - widowiskowa baśń science fiction autorstwa Luca Bessona. zdobyła trzy Cezary oraz nominację do Oscara. Teraźniejszy wyścig technologii , którego jesteśmy świadkami coraz mniej szans daje pisarzom SF i reżyserom filmów tego gatunku. Ilość odkryć i wynalazków, ilość informacji o pierwszorzędnym znaczeniu przerosła już możliwości percepcji pojedynczego człowieka. Nawet mając do dyspozycji gigaencyklopedię - zasoby internetu - bardzo trudno jest ogarnąć wyobraźnią jak potoczy się najbliższe 10 lat w technologii "nie tylko informacyjnej".
Wierzę. że znajdą się wśród Was tacy , którzy podejmą wyzwanie i podobnie jak 16 letni Besson i wplotą swój kawałek wyobraźni w ten nietypowy projekt.
Powodzenia !